Share this post:

Bob Cooper 1/66

Bob Cooper (1/66)
c/- Graham Adnams (1/67) Army Transport Association Newsletter September 2014.
3783894, Robert George Cooper was born on 1st Jul 1945 in Dromana, Vic, and brought up in Albury. His Primary and Secondary schooling were in Wodonga, Vic, and he worked in Melbourne for T&G Insurance, Victorian Railways and the Immigration Department. Bob commenced his NS on 29th Sep 1965, graduating from OTU with Class 1/66. After attending the RAASC Centre in Sep 1966 Bob was posted as Admin Officer to 44 Coy RAASC in Devonport, Tasmania. On 22nd Apr 1967 he took up a Short Service Commission and was posted as 2IC of 88 Transport Platoon at Randwick, NSW in Jan 1968. After a return to the RAASC Centre and a posting to 21 Supply Platoon Bob was posted as OC 52 Supply Platoon Detachment in Vietnam from 3rd Dec 1968 until 10th Dec 1969. Bob served in the Regular Army until June 1984 transferring to the Reserve where he served until 1990.
Bob worked in the training area until retiring in 2006. He had married Kayleen in Hobart in 1968 and they have three children and seven grandchildren. Bob passed away at Wollongbar, NSW, on 21st Aug 2014.



Share this post:

Alex Bomm 1/65

Alex Bomm (1/65) 3787079

Alexander Bomm was born on 27th Jan 1945 and lived in Echuca. He was called up in the first intake of Nashos on 30th Jun 1965 and graduated from Scheyville on 18th Dec 1965, being posted to 2 RAR. Alex rejoined the Army in 1969 as a Temporary Captain in the Pay Corps. He served in South Vietnam with HQ AFV (Army) as an ‘Audit Inspector’ from 16th Apr 1969 to 16th Apr 1970. After his Vietnam service Alex was discharged. Alex was living in Wagga prior to his death on 20th May 2014. He was buried in Wagga on 30th May 2014. He was 69.



Share this post:

David Roubin 1/65

David Roubin (1/65) 1731038

David John Roubin was born on 5th May 1945. He graduated from OTU with the first class and was posted to the RAAOC Centre. On 10th October 1967 David was posted to 2nd Composite Ordnance Depot (2 COD) in South Vietnam and from 1st January 1968 served with 2nd Advanced Ordnance Depot (2 AOD), returning to Australia on 25th February 1969. On 2nd July 1969 David joined the Australian Staff Corps and served in many RAAOC postings in his many years in the Regular Army retiring with the rank of Major. David was a Treasurer of the Brisbane Chevra Kaddisha and a long-time President of the Queensland Association of Jewish Ex-Servicemen and Women.
David passed away on 25th June 2015, aged 70 years. His funeral was held at the Jewish Chapel, Mt Gravatt Cemetery, Queensland on Friday, 26th June 2015 with a burial service at Mount Gravatt Cemetery, Macgregor. He is survived by his children Michael and Elizabeth and their children and brothers Gary (USA) and Loris (Melb) and sister Deborah (Melb).